Flüt Çalacak İnsanlarda Aranan Özellikler

Müzik aleti çalarken her hangi bir fiziksel engeliniz yoksa o müzik aletini hobi amaçlı çalmanız kesinlikle mümkündür hatta size ilham vermesi için engel tanımayan engelli müzisyenler yazısını okumanızı da öneririz ( engel tanımayan engelli müzisyenler ) Yan flüt kursu alacak kişilerde de temel olarak bazı özellikler aransa da en önemlisi istekli olmak ve çalmak istediği müzik aletine karşı olan tutkusudur!

Bir yan flüt çalmak için aslında çok fazla fiziksel özelliklere bakılmaz, fakat bazı fiziksel durumlara dikkat edilmesi gerekiyor ve aynı zamanda yan flüt çalmak için fiziksel durumları uygun olmasada, çalmak isteyenlere mutlaka yardımcı olunması gerekiyor. Yan flüt çalmak isteyen kişilerin öncelikle dudaklarının çok kalın veya çok ince olmaması gerekiyor. Flüte üflenmesi gereken nefesin kontrolü için bu çok önemlidir. Bunun yanı sıra bundan daha önemlisi ise alt ve üst dudakların simetrik olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise alt ve üst dudaklardan ağız bölümüne destek sağladığınız için ve bu buradan nefesin kaçmasına izin vermemeniz gerektiğinden, simetrik olması çok önemlidir.

Yan flütü çalacak olan kişilerin diş sıralamasının doğru olması gerekiyor. Dolayısıyla bir dişi geride, diğer dişin önünde ve şeklinde sıralanmaması gerekiyor. Her ne kadar çalışıp flüt çalmayı öğrenebilse bile, bu diş sağlığında daha sonra sıkıntılar yaratabilir. Her zaman için ön dişlerin düzgün olması çok önemlidir. Dudaklarımız ve ağızımız ile flüt çaldığımız için dişlerin ve dudakların şekli çok önemli olmaktadır. Bunun yanı sıra en büyük önemse parmaklarda yer almaktadır. Parmakların özürsüz, herhangi bir sorun olmaması gerekiyor ve tam olmak zorundadır. Sonuçta dudaklarımızdan nefes üfleniyor ve parmaklar ile tuşlara basarak farklı tonlar çıkarılıyor. Flüt çalacak kişinin solunum yolu hastalığı veya herhangi bir rahatsızlığın olmaması gerekiyor.

Yan flüt çalmak zor değil ve sabırlı olduğunuz sürece başarabilirsiniz. Çok fazla fiziksel özellikler aranmamaktadır, fakat ağız bölgesinin ve parmaklarınızın sağlam olması çalacak kişinin açısından çok önemlidir. Elbette herhangi bir sorunu olupta hala flüt çalmak isteyenler olursa, onlara yardımcı olacak uzman yan flütçüler bulunmaktadır veya farklı yöntemler araştırılabilir. Müzik hayatımız için çok önemlidir ve yan flüt çalabilen insanlarda çok özeldir.

Leave a Comment