Flüt çalmaya başlayacaklara altın tavsiyeler

Flüt çalmaya başlamak güzel, eğlenceli ve bir o kadar da sabır gerektiren bir şey, yan flüt eğitimine başladığınız zaman birkaç tane tavsiyelerimiz olacak. Öncelikle yan flütü üflemekten asla sıkılmayın. Yorulduğunuz zaman biraz ara verin ve tekrar devam edin veya ertesi gün tekrar devam edebilirsiniz. Yan flütte kendinizi ne kadar yorarsanız, o kadar çok sıkılırsınız. Yan flütle bir arkadaş gibi olmaya çalışın. İlk çalmaya başladığınızda ise ağızlık bölümü ile başlayarak uzun uzun üfleyin ve nefes, aynı zamanda diyaframınızı geliştirin. Daha sonra flütün bütün bölümlerini birleştirdiğiniz zaman, notaları tek tek, gerekirse günlük bir tane notayı uzun bir şekilde üfleyerek, ses ve nefes kontrolünü yapın.

Flütü çalmayı öğrenmek kolay değildir, dolayısıyla sabırlı olun ve flütü sevmeye çalışın. Her şeyde olduğu gibi eğer zorlanırsanız veya kendinizi zorlarsanız, hatta yoruluncaya kadar çalmaya çalışırsanız, çok kısa bir sürede sıkılabilirsiniz. Bu yüzden sıkılmayacağınız şekilde, aralar vererek çalışın. Flütü öğrenmeye başladıktan sonra mutlaka azar azar her gün çalışın ve yanınızda çalışırken her zaman su bulundurun. Nefes çalışması olduğu için, ağız bölümleriniz kuruyabilir ve çalışmanızı zorlaştırabilir. Çalışırken kendinizi çok fazla sıkmayın ve yavaş yavaş bütün kaslarınızı geliştirin, çünkü flüt çalarken el, kol, karın, diyafram gibi birçok kaslarınızı kullanacaksınız. Her gün çalıştığınız sürece mutlaka gelişme kaydedeceksiniz.

Bu sebeple anında her şeyi öğreneceğim kaygısına girmeyin. Her gün çalışırsanız ve düzenli olarak yeni teknikler ve yeni notalar kattığınız sürece, her şey çok daha kolay olacaktır. Yan flüt kolay öğrenilen bir enstruman değildir. Flüte alışmanız için zamana ihtiyacınız var, bu yüzden kendinize zaman verin ve her gün en az yarım saat kadar çalışarak, zamanla çalışma saatlerinizi uzatabilirsiniz.

Leave a Comment