Flüt Nasıl Tutulur: Yeni Başlayanlar İçin Temel Bir Kılavuz

Bir flütün nasıl tutulacağını öğrenmek için enstrümanın doğru duruşu, el pozisyonu ve açısını incelemek gerekir. Bu tekniklerde ustalaştıkça, flütü de kısa bir sürede doğru ve etkili biçimde çalabileceksiniz. Flüt tutmayı öğrenmek, flüt derslerine başladığınızda size öğretilecek ilk kavramlardan biridir. Bir flütü tuttuğunuzda, bu zamansız enstrümanı çalmanın güzelliğinin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Nefesli çalgılar ailesinin bir üyesi olan flüt, batı medeniyetinin en eski modern enstrümanlarından biridir. Flütler orkestralarda, yürüyüş gruplarında, caz, swing ve diğer popüler müzik türlerinde yaygın bir enstrümandır. Gelecek vadeden bir müzisyen için flüt, müzik ve müzik teorisini okumayı öğrenmeye başlamak için de harika bir alan sunar.

Yan Flüt eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Tıklayın.

Herhangi bir enstrümanda olduğu gibi, flüt çalmak, flütün nasıl tutulacağını anlamakla başlar.

Flüt tutmayı öğrenmek için dört temel noktaya odaklanmanız gerekir.

  • Uygun Duruşu Sağlayın
  • Sol Elinizi Konumlandırın
  • Sağ Elinizi Konumlandırın
  • Flütü Paralel Tutun

Flüt Nasıl Tutulur

1. Uygun Duruş

Herhangi bir müzik aletini, özellikle de ahşap nefeslileri çalmak için uygun duruş çokça önemlidir. Flüt çalmayı öğrenirken, duruşunuz nefes alıp vermenize yardımcı olacak ve net, güçlü, rezonant tonlar yaratmanıza olanak sağlayacaktır. Duruşun önemi nedeniyle, flüt tutmayı öğrenirken dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biri budur.

Ayakta yahut otururken, omurganızın düz ve dik tutulduğundan emin olun. Öne eğilmeyecek veya geriye yaslanmayacak şekilde başınızı omuzlarınızın üzerinde kare bir şekilde konumlandırın. Ancak vücudunuzu çok sert tutmayın. Oynarken tam, derin nefes almak ve ellerinizi hareket ettirmek için yeterince rahat olduğunuzdan emin olun. Çok sert olmak çalışınızı engelleyebilir.

2. Sol El Pozisyonu

Flüt çalmak için en iyi duruşu öğrendikten sonra sıra el pozisyonlarını öğrenmeye gelir. Ağızlığın yakınındaki baş eklemine en yakın tuşları kontrol eden sol el ile başlayacaksınız (aynı zamanda kabartma olarak da bilinir). Sol baş parmağınızı flüt gövdesinin alt kısmındaki ilk tuşa koyun, ardından parmaklarınızı diğer tarafa doğru bükün.

Sol işaret parmağınız, orta parmağınız ve yüzük parmağınız ile flütün 2. , 4. ve 5. tuşlarında durun. Serçe parmağınızın yan tuşa hafifçe dokunmasına izin verin. Flütü avuç içinde başparmağınız ve işaret parmağınız arasında destekleyerek enstrümanın ağırlığını sol elinizde tutacaksınız.

3. Sağ El Pozisyonu

Sağ el parmaklarınızla flütün ucunu ayak eklemine yakın bir şekilde tutun. Ağırlığını desteklemek için başparmağınızı enstrümanın altına sokun ve sağ avucunuzun sizden uzağa baktığından emin olun. Duruşunuzda olduğu gibi, flütü sıkıca tutmak isteyeceksiniz, ancak her zaman kendinize kolaylıkla çalma rahatlığı ve esnekliği vereceksiniz. Sağ elinizle gevşek bir “C” şekli oluşturmaya odaklanın.

Ayak ekleminin yakınında, flütün gövdesinde üç alt anahtar göreceksiniz. Sağ küçük parmağınız ayak eklemindeki ilk tuşu çalarken, sağ işaret parmağınız, sağ orta parmağınız ve sağ yüzük parmağınız bu tuşların üzerinde ayrı ayrı duracaktır.

4. Flüt Paralel Tutmak

Son olarak, bir flütü nasıl tutacağınızı öğrenirken, enstrümanı zemine paralel tuttuğunuzdan emin olmanız önemlidir. Bu, siz çalarken en uygun hava akışını yaratarak gıcırtı olmadan parlak, net tonlar üretmenize olanak tanır.

Flütünüzün “düşmesine” izin vermek, yeni çalanlar tarafından yapılan yaygın bir hatadır. Açılı çalmak yerine, daima enstrümanın yatay olarak, doğrudan yere paralel tutulduğundan emin olun. Doğru pozisyonu korumanıza yardımcı olmak için dirseklerinizle 45 derecelik bir açı oluşturmaya odaklanın.