Flütte Güçlü Bir Ses Nasıl Sağlanır?

Özellikle yan flüt derslerine katılan ve yeni flüt çalmaya başlayan öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan biri “Yan Flütte güçlü bir ses nasıl üflerim?” sorusudur. Gerçekten de, kişinin sesini ve dinamik aralığını geliştirmek, bir müzisyenin günlük pratiğinin bir parçasıdır. Yani, daha fazla üflemenin yanı sıra, daha güçlü bir ses elde etmek için flüt çalar olarak ne yapabiliriz, buna dikkat etmemiz gerekir.

Yan flüt kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Aslında bu sorunun cevabı öyle düşünüldüğü gibi çok da zor değildir. Flütte temiz, kaliteli ve güçlü bir ses üfleyebilmek için önemli olan tek şey doğru tekniği bilmek ve düzenli pratik yapmaktır.

Rezonans Güçlü Bir Ses İçin Her Şeydir

İşin doğrusu her şey rezonans ile ilgilidir. Rezonans, derin, dolu ve yankılanan bir sesin kalitesidir. Bir kemancı veya çellist yaylarını bir dize boyunca hareket ettirdiğinde, sesin titreşimleri, F deliklerinin altında yatan rezonans odası veya vücut tarafından güçlendirilir. Kısa notalar veya pizzicati bile zil kalitesine sahiptir. Flüt çalarlar için rezonansımız, şarkıcıların rezonanslarını bulduğu yerden geliyor: bedenlerimiz. Flütü ve bedenlerimizi tek bir enstrüman olarak rezonansa sokabilirsek, aşırı üflemeden büyük, zarflayıcı bir ton üretebiliriz. Rezonansı etkileyebilecek bir dizi faktör vardır.

Harmonik Seri Çalışmaları

İlk olarak, bir sesin rezonans ile taşınması için, ton içindeki harmoni veya tonlar uyumlu olmalıdır.  Daha fazla üst harmonik seslerle çalıştığınızda, daha koyu, daha zengin bir renkle daha fazla tını sesi elde edersiniz. Çalmak için hangi rengi seçerseniz seçin, sesin iyi yansıtılması için harmoniler uyumlu olmalıdır. Harmoniler uyum içinde olduğunda, ses yüksekliğini ve rezonansını yakalamak çok daha kolay hale getirir.

Bedensel Rahatlık ve Stresten Uzak Durmak

Flüt çalmayı öğrenirken bazen bizi geren alıştırmalarla karşılaşıyoruz. Etüt sayfasında çok fazla nota gördüğümüzde, gergin olma alışkanlığımız bizi geriyor. Ama bunu yaparak, yararlı olanın tam tersini yapıyoruz. Ellerde, kollarda ve omuzlarda hafif, serbest hareket sadece hızlı hareketi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla rezonans sağlar.

Doğru Nefes Almak Ve Vermek

Flüt çalarken tabi ki en önemli hususlardan biri de nefesimizi doğru kontrol etmektir. Bu nedenle bizi rahatlatacak bir pozisyonda doğru üfleme yapmak, bu konuda her çalışmada ekstra egzersizler yapmak flütten aldığımız sesin kalitesini de tonunu da yükseltmek için çok önemlidir.