Flütte Oluşabilecek Sorunlar

flüt tamiriFlütle İlgili Karşılaşılan Sorunlar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Flüt hassas yay ve perdelerden oluşur. Bu yüzden en hafif derecede bile olsa çarpma düşme gibi durumlarda perde ayarlarının bozulmasına neden olabilir, yayları kırılabilir. Kılıf içerisinde bile bulunsa dikkat edilmesi gereklidir.

Flüdün üzerindeki vidalar belirli sıklıklarda ayarlanmıştır. Bu vidaların çok fazla gevşetilmesi veya çok fazla sıkılması perdelerin çalışmasını zorlaştıracaktır. Tecrübe kazanmadan vidalarla oynamak çalgımızın ayarlarının bozulmasına neden olacaktır.

Çalgının ayarları bozulduğunda ise seslerin istediğimiz derecede net çıkmasına engel olur. Net çıkmayan sesler için perdelere daha sert basmak gerekir. Eğer gerekli tecrübeniz yok ise böylesi durumlarda flüt öğretmeninizden yardım isteyebilirsiniz.

Günümüzde flütlerin yapı malzemeleri genellikle metaldir. Bu nedenden dolayı ortamın nem oranının yüksek olduğu yerlerde kolaylıkla oksitlenme yapar, flüdün rengi sararır. Flütün hava koşulları nedeniyle oksitlenmesi durumunda bir uzman tarafından temizlenmelidir. Temizleme işlemi flütün bütün parçalarının sökülerek yapılacağı için mutlaka bu işlemi uzman kişilerin yapması gereklidir.

Flütün parçalarını takıp çıkarırken eklem yerlerinde zorlanma oluyorsa flüt kutusunda her zaman bulunması gereken parafinden biraz sürmek yeterlidir.

Flüdünüzle ilgili bir arıza varsa, yan flüdünüz sağlıklı ses vermiyor, aksamında bir sıkıntı yaşanmışsa İzmir’deki Flüt Kurslarından bu konuda destek alabilirsiniz. Flüt tamiri için aşağıdaki kursları arayıp bilgi alabilirsiniz;

Erturgut Sanat Flüt Kursu
Art’n More Flüt Kursu
ArtCraft Akademi Flüt Kursu
Rapsodi Sanat Flüt Kursu

Flütle ilgili sorun ve sorularınız için yukarıdaki kurslara mail atabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Eğer flüdünüzde oluşan arızayı düzeltme konusunda başarılı olamayacağınızı düşünüyorsanız ve yeterli bilgiye sahip değilseniz kesinlikle flüdünüzü uzman kişilere emanet etmelisiniz aksi takdirde flüdünüzde daha fazla problem oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Leave a Comment