Ian Anderson Kimdir

Ian Scott Anderson İskoçya’da doğmuş bir müzisyendir. Aynı zamanda söz yazarı , gitarist ve iyi bir flüt sanatçısıdır. Jethro Tull grubunun bir üyesidir. Bu yazımızda sizlere Ian Anderson’u tanıtmak istedik çünkü kendisi ;

  • Özgün olmayı başarabilmiş nadir sanatçılardan biri
  • Rock müzik aşığı

Yan flüt denilince sadece klasik müzik değil de rock müzikte nasıl kullanılır ki sorununun bir çeşit cevabı aslında bu yazımız. Sizlerin müziğe bakış açısını biraz daha şekillendirmek ve özellikle yan flüt çalan veya çalmak isteyen kişilerin neyi nasıl yapacağı ile birlikte hangi müzik türünde bu yan flüt kullanılmaktadır anlatmaya çalışıyor olacağız.

  • Anderson flüt konusunda kendi kendini geliştirmiş bir sanatçıdır. Kullandığı teknikler ki yan flütte dil vuruşunun ne kadar önemli olduğunu da düşünürsek kendi stilini yaratmış bir müzisyendir.
  • Etkilendiği müzisyenler arasında Roland Kirk bulunmaktadır.
  • Besteci kişiliği ön planda olan Anderson kendi geliştirdiği teknikler, stiller ve sesleri ustalıkla birbirine bağlamıştır.
  • Folk,jazz,blues ve tabi ki de rock müzik içinde bir deha niteliği taşımaktadır.
  • Bestelerinde alaycı, sert ve sıra dışı kinayeli sözler grubun bilinirliğini daha da arttırdı.
  • Bu sözleri biraz daha yakından incelersek folk ve mitolojik ögeleri bir arada rahatlıkla bulabiliriz. Buna örnek olarak şu parçaları dinleyebilirisiniz ;

 The Minstrel in the Gallery, Broadsword and the Beast

Biliyorsunuz ki yan flüt bir çok enstrüman ile eşliği güzel duyulan bir müzik aleti fakat diğer yandan solo performansı da mükemmel bir haz yaratmaktadır. Bu yazımızda sizlere yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadece klasik müzik ya da parçaların vokal kısımlarını çalmak üzere değil de rock müzik içerisinde kendisine yer edinen bir yan flütün usta sanatçı Anderson tarafından yorumunu paylaşmaya çalıştık. Umarız parçaları dinlediğinizde yan flütün müzikteki kullanım alanı hakkında daha çok bilgi sahibi olursunuz.

Yan flüt kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayarak sitemizi ziyaret edebilir ve konuşma panelinden istediğiniz zaman sorularınızı yöneltebilirsiniz.