Yan Flüt Çalışırken Yapılan Hatalar

İzmir Yan Flüt Dersi olarak bu yazımızda sizlerle birlikte Yan Flüt Çalışırken Yapılan Hatalar konusunu Bir enstrümanı çalmak için yapmamız gereken en önemli şey pratik yapmaktır. Tıpkı diğer enstrümanlarda olduğu gibi flüt çalmak için de gerekli pratiklere ve etütlere gerekli önemi vermeli ve düzenli olarak çalışmalarınıza devam etmelisiniz. 

Peki flüt çalarken yaptığımız etütler ve çalışmalar sırasında her şey doğru olarak ilerliyor mu? Cevap ne yazık ki her zaman “Evet” değildir. Bazen flüt çalışırken çeşitli yanlışlar yapıyoruz. Biz de bu yazımızda sizlere flüt çalarken yapılan önemli yanlışları aktaracağız. 

Yan Flüt eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Hazırsanız başlayalım. 

Rahatsız Pozisyonlarda Oturarak Flüt Çalmaya Çalışmak 

Flüt çalarken belki de en önemli nokta doğru pozisyonda oturmak ya da durmaktır. Aynı zamanda flüt çalarların çok fazla sabit, iyi desteklenen nefese ihtiyacı vardır. Akciğerleri derin bir şekilde doldurmak, diyagramı aşağı çekmek ve göğüs kafesini dışarı çıkarmak gerekir. Eğer vücudunuzu doğru pozisyonda tutmuyorsanız bunu yapmak oldukça zordur. Her zaman en azından her iki ayağınızı da yere koyarak bir sandalyede otururken pratik yapın. Hatta eğer imkanınız varsa ayakta! Flütü dudaklarınıza getirin, flütünüze ulaşmak için öne doğru eğmeyin. 

Her Hatada Başa Dönmek

Özellikle flüt çalmaya yeni başlayan öğrenciler her hata yaptıklarında dururlar ve hata üzerinde düşünürler. Bu hem çalışma prensiplerine aykırıdır hem de motivasyonunuzu son derece etkiler. Gerçek şu ki, bir performans sırasında durup başlayamazsınız. Hata yapıldıktan sonra, düzeltemezsiniz, bu yüzden devam edin ve parçanın geri kalanına konsantre olun.

Doğru Sesler Üflemeye Özen Gösterin

Flüt çalışırken en önemli noktalardan bir diğeri de üflediğiniz her notanın size doğru bir ses olarak geri dönmesidir. Bu nedenle bastığınız her notanın doğru olması gerekir. Eğer bir sesi yanlış olarak alıyorsanız ve bu şekilde devam ederseniz bu ileride çözümlemesi çok daha zor hatalara yol açacaktır. 

Metronom Kullanmamak

 Bir metronom, genel ritim duygunuzu geliştirmeye yardımcı olacaktır. Yeni veya zor bir ritimle karşılaşırsanız, yavaş bir metronomdan başlayın ve yavaş yavaş istenen hıza yükseltin.Bu, oynarken müziğin ana nabzını veya ritmini korumanıza yardımcı olacaktır. Flüt çalarken farkında olmadan avaş yavaş hızlanması oldukça yaygındır. Bu, sinirlerin ve neredeyse bilinçsiz bir arzunun bir sonucu olabilir. Bir an önce çalışmanın ya da parçanın sonuna gelme isteği sizi çalmanız gereken ritimden koparacaktır. 

Sonuç olarak yukarıdaki hatalara dikkat ederek yapacağınız tüm çalışmalar sizi geliştireceği gibi bu hatalarla çalışmak ise son derece ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bir eğitmen ile birlikte çalışmak sizi daha hızlı ve kolay olarak ilerletir.