Yan Flüt Kaç Oktav

Yan flüt bir üflemeli çalgıdır. Metalden yada tahtadan olan modelleri mevcuttur. Ve flütün en çok kullanılan, yaygın olan türüdür. Özellikle orkestra ve bandolarda kullanılır.

Enstrümanın baş tarafında üfleme deliği bulunur ve çalan kişinin dudağının altında konumlanır. Sol elle baş tarafı, sağ elle ise kuyruk tarafından tutulur.

Yan flütün ses genişliği yada diğer bir deyişle oktav aralığı 3 oktavdır. Bu üç oktav arasındaki kromatik ve diyatonik sesler elde edilebilir. Bu üç oktavı kalın, orta ve ince tonlar olarak üçe ayırabiliriz. Yan flütün kalın sesleri hafif yumuşak ve biraz da pürüzlü bir ton verir. Tek başına çalındığında çok dokunaklı bir his verir ancak diğer enstrümanlarla birlikte çalındığında pasif kalabilir. Birinci ve ikinci oktavdaki la notaları arasında kalan orta ses bölgesinde ise daha soft ve tatlı tonlar ortaya çıkmaya başlar. Genelde doğa ve huzur temalı müziklerde bu tonlar kullanılır.İkinci la notasından devam eden tiz sesler ise enstrümanın son notalarına doğru parlak ve güçlü çıkmaya başlar ve kimi zaman kullanmak tercih edilmez.

Yan flütün her oktavında üfleme tekniği notaların doğru ve net çıkması açısından büyük önem taşır. Birinci oktavda dudakların çok sıkılmaması gerekmektedir. Doğru bir üfleme ve hava basıncı ile sesler çok rahat elde edilebilir. İkinci oktav seslerin en rahat verilebildiği aralıktır. Dudakları biraz daha serbest bırakıp hava akışının daha da rahatlamasıyla pürüzsüz sesler elde edilir. Üçüncü oktavda ise tiz seslerin cansız çıkmasını önlemek ve daha parlak bir ton elde edebilmek için birinci ve ikinci oktavda yeterince temiz ses verebiliyor olmak gerekir. Çünkü tiz seslerde doğru tonları verebilmek güçtür.

Flüt çalımında diyafram kaslarının doğu kullanımı, hava basıncının arttırılması, ağız ve dudak hareketleri doğru sesleri almak açısından önemlidir.

yan flüt kursu İzmir // İzmir yan flüt kursu