Yan Flüt Kursu İzmir Bilgi

Yan flüt kursu izmir şeklinde arama yapıp yan flüt kursuyla ilgili bilgi almak isteyen kişiler için yan flüt kursu ve yan flüt hakkında hazırlanmış, içinde bol bol yan flüt kursu geçen bir yan flüt kursu yazısı!

Yan Flüt tam olarak vatanı, ne zaman, nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen bir enstrümandır. Flüt geçmişine bakıldığından tüm kültürlerde, coğrafyada flüt bulunmaktadır. Zira dünyanın ilk enstrümanı da yapılan son araştırmalar sonucunda flüt olduğu ortaya çıkmıştır. Toplumlar kendi tarihsel gelişimleri içerisinde flütlerine eklemeler ve çıkarımlar yaparak günümüze ulaştırmıştır. Yakın zamanda ise virtüözlerin yaptığı güncelleme sonucunda son halini almıştır. Bu bağlamdan yan flütün bir icat edilen enstrümandan ziyade bir sentez olduğu söylenebilir.

Bir çok çeşidi bulanan flüt ailesinde en çok öne çıkan hiç şüphe yok ki yan flüt olmuştur. Bunun en büyük etkisi klasik müzik olmuştur. Yan flüt klasik müzik tarihinde önemli bir yer tutar. Hemen hemen tüm klasik müzik orkestrasında yan flüt bulunmaktadır. Buda yan flütün popülaritesini arttırmış ve günümüze taşınmasında büyük etkisi olmuştur.

Yan flüt üflemeli ailesine mensup bir enstrümandır. Üflemeli çalgılar arasında en zor olanları arasında zirveyi zorladığı söylenmektedir ancak üfleme tekniğini çözdükten sonra kolay öğrenilebilen bir enstrümandır.

Yan flüt tamamen üfleme tekniğine dayanan bir enstrümandır. Çoğu virtüöze göre yan flütün temelinde üfleme tekniği bulunmaktadır. Yan flütte üfleme tekniği sadece ses çıkarmak için gerekli sanılmaktadır. Ancak yan flütte sadece üflenerek pes veya tiz notaların çıkması da üfleme ile gerçekleştirilebilir.

Yan flüt eğitimi sıfırdan vücut pozisyonu ve yan flüt tutuşundan başlamalıdır. Yan flüt tutarken vücudunuz hiçbir şekilde kasılmaması gerekmektedir. Kollarınız gayet serbest olmalıdır. Son derece doğal bir duruş sergilemelisiniz. Aksi halde diyaframınızı kullanırken zorluk çekebilirsiniz.

Yan flüt genellikle ayakta çalınan bir enstrümandır. Buda diyaframı daha verimli kullanabilmek amaçlıdır. Yan flüt yere paralel olarak tutulmalıdır nedeni ise üfleme pozisyonun en rahat bu şekilde yakalanabilmesidir.

Ayaklar omuz hizasında açık olmalıdır. Yükünüzü her iki ayağınıza da eşit veremeye gayret ediniz. Üflemeleriniz daha net ve daha rahat olacaktır.

Yan flüt eğer oturularak çalacaksa oturacağın ucuna doğru oturularak dik bir duruş sağlanmalıdır. Karın bölgenizde asla eğilme ve kasılma bulunmaması lazım.

Yan flütü rahat üfleyebilmeniz için öncelikle rahat tutabilmeniz gerekmektedir. Yan flüt çalarken yük perdelere basan parmaklarda değil perdelerin arkasında ki baş parmaklarındadır. Baş parmaklar yan flüt çalarken dengeyi sağlayan en önemli unsurdur. Diğer parmaklarınız oldukça serbest ve rahat olmalıdır.

 

Leave a Comment