Yan Flüt Nasıl Öğrenilir?

Yan Flüt Nasıl Öğrenirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Daha ufak yaşlarda duyulmaya başlanan ezgiler ve enstrumanlar ilerleyen zamanlarda çocuklarda bir müzik aletli çalma ya da şarkı söyleme isteği yaratmaktadır. Bilindiği üzere flüt okullarda öğretilmesinden dolayı herkesin aşina olduğu ve hakkında azda olsa bilgi sahibi olduğu bir enstrumandır. Dolayısıyla ilerleyen yaşlarda çocuklar blok flütten yan flüte doğru bir kayma içerisine girmektedirler. Okullarda blok flüt eğitiminin verilmesi yan flütün sevilmesinde önemli bir adımdır.

* Öncelikle yan flüt tutuşu ve duruşu önem verilmeli, bu konuyla ilgili olarak doğru pozisyon yerleşimi gerçekleştirilmelidir. Tutuş ve duruş pozisyonunda beden oldukça rahat olmalı ve kasılmalar yaşanmamalıdır.

* Yan flüt tutarken sol el üstte, sağ el ise aşağıda bir konum izlemeli ve flüt bu şekilde tutulmalıdır. Bu pozisyonda parmakların kasılmaması çok önemlidir, eğer ki kasılma yaşanırsa ufak molalar ile bu kasılmalar önlenip, tekrar tutma işlemine yönelinmelidir.

* Üflemeli enstrumanların çalımında genellikle diyafram nefesi kullanılmaktadır. Diyafram nefesinin kullanılmasının sebebi ise nefesin yeterliliğini ayarlamak içindir. Eğer ki akciğer nefesi alınırsa uzun seslerde gerekli istikrar sağlanamayabilir ve nefesimiz bitebilir. Bu yüzden gerekli diyafram ve nefes çalışmalarına önem verilmelidir.

* Yan flütte üflemeyi gerçekleştirirken özellikle ‘’ tü ‘’ ya da ‘’ dü ‘’ hecesiyle üfleme biçimi gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde hava dışarı çıkacak ve tam üfleme gerçekleşmeyecektir.

* Eğer ki yan flüt eğitiminde notaların yerlerini kavrayıp, gerekli parmak çalışmalarını ve nefesle birlikte diyafram egzersizlerini gerçekleştirirseniz başarılı olabilirsiniz.

Ayrıca yan flütle ilgili diğer tavsiyeler için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.
Yan flütçülere tavsiyeler