Yan Flüt Nasıl Temizlenir

Yan flüt çalmak düzenli etütlerle ve doğru egzersizlerle herkesin öğrenebileceği bir şeydir. Fakat yan flüt çalmak kadar önemli olan bir diğer husus da flütümüze iyi bakmak, uzun zaman boyunca aynı performansta onu kullanabilmek ve zarar vermemektir. 

Bu nedenle yan flüt temizliğini bilmek de en az yan flüt çalma tekniklerini bilmek kadar önemli bir konudur. Biz de bugün sizler için bir yan flütün nasıl temizleneceğine dair bir yazı hazırladık. 

Yan Flüt eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazırsanız başlayalım…

Yan Flütün İç Ve Dış Yüzeyi İçin Ayrı Temizleme Bezleri Kullanmak

Aldığınız yan flüt içerisinden genellikle temizliğini de yapmak için ekipmanlar çıkar. Bu ekipmanlar bir adet temizleme çubuğu ve bir adet de temizleme bezidir. Fakat daha verimli bir temizlik yapmak için flütün iç ve dış yüzeyleri için iki ayrı temizleme bezi kullanmak daha verimli olacaktır. 

Böylelikle dış yüzeydeki toz v.b. şeyler iç yüzeye yapışmayacak ya da iç yüzeydeki ıslaklık dış yüzeyi temizlerken bize zorluk çıkarmayacaktır. 

Temizlemek İçin İp Kullanmak

Yan flütünüzü temizlerken temizleme bezleri ile birlikte temizleme çubuğunu kullanmaktan daha kolay bir yol da ip kullanmaktır. Temizleme bezinin ucuna dikeceğiniz bir ip özellikle flütün iç kısımlarını temizlerken işinizi çok kolaylaştırır. 

Kullanacağınız ipi flütün parçalarının bir ucundan geçirip diğer ucundan tutmak ve ona bağlı olan bezi çekmek çok daha kolay bir işlemdir. Tabi burada unutmamanız gereken nokta bağladığınız ipin flütün en uzun kısmı olan gövde kısmından daha uzun olması gerektiğidir. 

Flüt Temizlerken Ağız Bakımı Önemlidir

Belki bu kısmı anlamsız ya da gereksiz gelebilir ama flüt çalışmaya başlamadan önce ağız bakımınızı yapmanız özellikle sigara içiyorsanız ya da sarımsak v.b. bir şeyler tükettiyseniz son derece önemlidir. Çünkü duman ve ağız sıvıları flüt çalarken flütünüze bulaşabilir ve bu uzun vadede enstrümanınızın sağlığını etkiler. 

Her Çalmadan Sonra Temizlemeyi Unutmayın

Flüt temizliği konusunda belki de en önemli nokta flütünüzü her çaldıktan sonra temizlemeniz gerektiğidir. İster temizleme sopasıyla isterseniz de iple temizleyin, her çalışmadan sonra flütü temizlemek enstrümanınız için son derece önemlidir. Ömrünü uzatır ve performans olarak sizi daha uzun süre tatmin eder.