Yan Flüt Nasıl Üflenir?

Yan Flüt üflemeli çalgılar arasında özel bir teknik gerektiren bir enstrümandır. Yan flüt çalarken yapacağınız üfleme sizin ses çıkarmanızda ve doğru notaya ulaşmayı oldukça etkilemektedir. Yan flütün diğer üflemeliler gibi doğrudan deliğe üflenerek çalınmadığı için bu aleti özel kılmaktadır. Ağızlık ve ağız arasında mesafe ayarlanarak çalınması Yan Flütü özel kılan tekniklerdir. Şimdi bu üfleme tekniği daha ayrıntılı inceleyelim.

flüt-nasıl-üflenir

Yan Flütü üflerken karın kaslarınızı sıkı olması gerekmektedir.
Bu sayede üflerken basıncı ayarlayabilirsiniz. Flüt üflerken basınçlı bir hava çıkarmanız gerekmektedir. Karın kaslarınız sıktığınız için karnın ileri geri hareket etmesi pek olanak değildir. Bu sebeple üflenecek havanın göğüs boşluğunda olması gerekmektedir. Karın kaslarını kasmanız vücudunuzu kasmanız anlamına gelmemektedir. Kollarınız ve baş kısmınızı gayet rahat ve serbest olması gerekmektedir.

Flüt üflerken dudaklarınızda oval bir delik olması gerekmektedir.
Ağızlığın birinci parçasını alt dudağınıza yerleştirin, flütün üfleme deliğini dudaklarınızda oluşan oval deliğinin tam karşısına denk getirin. Üst dudağınızla deliği kapatmamanız gerekmektedir. Elinizde ki bir yaraya soğuk hava olarak üflediğinizi düşünün Flüt üflerken başınızın dik olması gerekmektedir. Flütün yere paralel durması gerekmektedir. Bu hem üfleme hem de tutuş açısı bakımından en standart olanıdır. Dudaklarınızı uzatmadan hafifçe gergin tutarak üflemeniz gerekmektedir. Dişleriniz ise birbirine yaklaşık ama değmeyecek bir şekilde tutmaya özen gösterin.

Tüm bu yazılanları yaptığınız taktirde şimdi Yan Flütü üflemeye başlayabilirsiniz. Dilinizi düşlerinizin arasından çıkartmadan flüte ‘ Tüffff ’ ‘ Tüfff ’ şeklinde üfleyeniz. İlk denemelerde ses çıkartamayabilirsiniz. Bıkmadan, soğumadan yapmanızda yarar vardır. Yukarı da yazılanları tam anlamıyla yaptığınız takdirde ses çıkarabileceksiniz. Bu şekilde üfleme tekniğine Dil Vurmak tekniği denmektedir. Bu tekniği yaparken dudağınızı oynatmamaya özen gösterin. Üflediğiniz havanın dudağa çarpma açısını tam bulmak için kafanızı ileri geri hafif hareket ettirebilirsiniz. Bulduğunuz takdirde uzun uzun üflemeye devam etmeye özen gösteriniz.

Flüt üflerken üflediğiniz havanın pürüzsüz, net ve dolgun olmasını sağlayın.
Bu kriterleri yakalamak için uzun üflemeniz yakalamanız gerekmektedir. İlk aşamada doğrudan temiz ve net ses çıkartmanız beklenemez. Doğru ses uzun pratiklerden sonra ulaşabilirsiniz.

Flüt üflemeye başladıktan sonra iler seviyelerde üfleme tekniklerinin farklı sesler çıkarmaya göre değiştiğini göreceksiniz. Farklı şekillerde üfleyerek bas veya ses tizlere ulaşılmaktadır. Bas seslerde üflemeler deliğe daha dik gelmelidir. Bu dik üfleme açısına ise başı hafif öne eğerek ulaşabiliriz. Tiz seslerde ise üflemeler deliğe yatar gelmektedir Buna ise başı hafif iler eğerek ulaşabiliriz.

Üfleme teknikleri Flüte başlarken temel aşamaların başında gelir. Herhangi bir kursa gittiğinizde ilk olarak Yan Flütü tutmayı ve üflemeyi öğretmektedirler. Üfleme tekniği Yan Flüte başlarken temeli oluşturulmaktadır ve tam anlamıyla eksizsiz yapılmadığı takdirde ileride ciddi sıkıntılarla karşılaşılması doğaldır ve doğru yapılmadığı takdirde enstrümandan dahi soğuttuğu görülmektedir.

Leave a Comment