Yan Flüt’te Ağızlık Ayarı Nasıl Yapılır?

Yan Flüt kursu İzmir tarafından hazırlanan bu yazımızda yan flütü daha iyi tanıyarak doğru bir çalışma yapabilmeniz için bilgiler içermektedir. Doğru bir üfleme için doğru bir tutuş, doğru bir tutuş için ise yan flüt bölümlerinin doğru birleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yan flüt kurslarında ilk olarak bu konuya değinilmektedir.

Yan flüt eğitiminde ve çalımında bazı detaylar çalışınızı zorlaştırabilir veya kolaylaştırabilir. Duruşunuz, yan flütü tutuşunuz, üfleyişiniz ve daha ufak ayrıntılar bile tam anlamıyla doğru yapılmadan ilerlendiği takdirde yan flütü çalmak sizin için çileli bir yol olacaktır. Hatta sırf bu sebeplerden dolayı enstrümanınızdan soğuyabilir ve yarıda bırakabilirsiniz. İşte bu sebeplerden dolayı kendiniz öğrenmeniz yerine kesinlikle bir yan flüt kursuna gitmeniz gerekmektedir.

flütte-ağızlık-ayarıAğızlıktan düzgün bir ses çıkaramıyorsanız ağızlık mantarı ayarına da bakmanız gerekebilir. Bu ayarın bozuk olması da sizin sağlıklı bir ses almanızın önüne geçebilir. Ağızlık mantarı ayarı dikkatlice yapılması gereken bir ayardır. Eğer bu konu hakkında pek bir bilginiz yoksa enstrümanı daha da kötü yapmadan yan flüt kursunuza başvurabilir bu işte usta teknisyenlere götürerek bu işi yaptırabilirsiniz.

Ağızlığın doğru bir şekilde takılmasını sağlamak için öncelikle yan flüt üzerinde doğru bir tutuş ve duruş stiline sahip olmalısınız. Bu ağızlığın düzgün birleştirilmeden üflenmesi sizi duruşunuzu ve yan flüt tutuşunuzu bozacaktır. Bu bağlamda şunu çek net bir şekilde söyleyebiliriz ki ağızlığın düzgün birleştirilmesi siziz tutuşunuz ve duruşunuz üstünde de olumlu etkiler gösterecektir.

Ağızlık bölümünün düzgün olması aslında tamamen sizin rahat edebileceğiniz bir üfleme açısını yakalamanızla ilgilidir. Yan flüt çalmaya başladığınızda sizi uzun bir üfleme serüveni beklemektedir. İlk Yan flüt dersinde sık sık üflemelerde bulunacaksınız. Bu aşamada yan flütün ağızlık bölümüne dikkat ediniz. Çünkü bu aşamada doğru üfleme yakalanırken bir üfleme alışkanlığı yakalanır bu alışkanlığı tutunurken aslında ağızlık bölümünde de belirli bir şekil benimsemiş olursunuz. Bu sebeple çalışmalarınız başında ağızlık bölümünün doğru olmasını da özen gösteriniz.

Yan flüt kursu İzmir tarafından hazırlanan yazımızda sizi yan flüt ağızlığı hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Yan flüt için daha ayrıntılı ve kapsamlı bilgiler için yan flüt kursuna gitmenizi tavsiye ederiz.

 

Leave a Comment